elde edilir

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

BALIK YAĞI Nasıl Üretilir?

Balık yağı nasıl olur?
balık yağı nasıl elde edilir?

Balık yağı, balıklardan ya da öbür deniz hayvanlarından elde edilen katı yağdır. Balık yağı sardalye, ton balığı, somon, uskumru ve lüfer gibi yağ bakımından zengin balıkların dokularından elde edilir.

Morina balıklarından ve çoğunlukla mezgit ailesinden olan diğer bazı balıkların ciğerlerinden elde edilen besleyici bir yağdır. Musur ve yunusların çenesinden ve vücudundan çıkarılan yağ, hassas makine­lerde kullanılan çok ince bir yağlama yağı­dır.

Bazı kalkan ve köpek balığı türlerinin ka­raciğerinden elde edilen yağlar, A vitamini yönünden çok zengindir. Orkinos, kılıçbalığı, uskumrugiller ve hanigillerin karaciğerindeki yağda, morinanınkinden 100 kat fazla A ve D vitamini bulunur.

Balık yağının bu kadar yararlı olmasının sırrı içerisinde bulunan OMEGA- 3 isimli yağ asidinde saklıdır. Şu da bilinmelidir ki, her balık içerisinde omega 3 ü bulunmaz.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş