baliklar

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Beyaz Etli Balıkların Sindirimi Kolay Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Soğuk kış günlerinde evimizden bile çıkmaya üşendiğimiz şartlarda, kış geçirmekteyiz dedirten buz gibi havalarda hastalığa karşı ise balık en büyük ilaç!
hastalıklar kapıyı çalmadan çocuklar hırlamaya, hapşurmaya başlmadan bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız bunun için balık kış ayların gözde besin kaynaklarından diyebiliriz!
İşte uzmanlara göre Kış aylarındaki bağışıklık sistemini güçlü tutacak balıklar hakkındaki paylaşımları:

Bu arada, diyetisyenler de soğuk kış günlerinde sağlıklı beslenmek, bağışıklık sistemini güçlü tutmak isteyenlere bol bol balık tüketmeyi öneriyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi diyetisyeni Özgen Arı da balığın her türlüsünü, her yaş ve cinsiyetteki kişilere önerdiklerini, özellikle soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlü tutmak isteyenlerin sofralarından balığı eksik etmemeleri gerektiğini bildirdi.

Siyah Etli Balıklar

Siyah Etli Balıklar: Yağlarını kaslarında depolarlar. Daha yağlı ve daha lezzetli olmakla birlikte, sindirimleri zordur.

Hamsi,
Gümüş,
Yılanbalığı,
İstavrit,
İzmarit,
Uskumru,
Kolyoz,
Somon,
Sardalya,
Kılıç Balığı,
Alabalık,
Palamut,
Torik,
Tirsi,
Zargana,
Sazan

Beyaz Etli Balıklar

Beyaz Etli Balıklar: Yağlarını karaciğerlerinde depolarlar. Genellikle yağsız olurlar. Sindirimleri kolaydır.Lezzetli de olurlar tabiki.

İşte balıklar ve isteğe göre detaylı bilgiler için üzerine tıklamanız yeterli!

Alabalık,
Akya,
Bakalyaro,
Barbunya
Tekir
Berlam-Mirlan,
Çipura,
Dil,
Pisi,
Dülger,
Levrek,
Fener,

Gruplar halindeki Balıklar hakkında!

Balıklarda guruplar halinde yaşayan cinsleride vardır.

Kedi Balıkları (Catfishes)

Ağız yapıları alta dönük,zeminden yemlenen balıklardırlar.Ağızları çevresinde sayıları 4 ile 8 arasında değişen duyargaları vardır.Hemen hemen her akvaryumda kullanılabilirler.Kedi balıkları hakkında genel kanı çöpçü olduklarıdır fakat zeminde olanca güçleriyle yem arayışları onların her bulduklarını yediklerini ve bir temizlik aracı olduklarını göstermez.Kedi balıklarının bu çabası tamamen yem içindir ve akvaryumunuzda oluşan pislikleri temizlemezler sadece fazla atılan yemlerin onlar tarafından tüketileceğinden emin olabilirsiniz.

Kedi balıkları genel olarak renksiz balıklardır fakat bu sınırlı renk çeşidi içerisinde vücutlarındaki benek ve desenleriyle çok hoş çeşitleri de vardır.

Tetralar (Characins)

Kılıçkuyruk Balığı

Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk)
KılıçkuyrukHabitatı ve Anavatanı: Tüm Orta Amerikanın hafif akıntılı nehirleri

Beslenme Biçimi: Etçil-Otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl
Üreme: Canlı doğum ( Yumurtanın balığın karnından ayrıldıktan hemen sonra yırtılması ile)
Sıcaklık: 20°-28°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler kuyruk hariç 10cm, dişiler 12cm cm
Su Sertliği: 10°-25°
pH: 7.0-8.3

Genel olarak kısaca özetlersek eğer, cinsiyet ayrımı kuyruklar ve alt yüzgeçler sayesinde yapılır, en kolayı kuyruktan tespittir, Kuyuğunda kılıç şeklinde uzantısı olan balıklar erkektir. Parazitler tarafından rahatsız edilen veya yaşlanan dişilerde erkeğe dönüşüm gözlenmiştir. Diğer balıklara karşı uyumlu olmasına karşın kendi türünde baskın olan erkek diğer erkekleri rahatsız eder. Bu yüzden ya tek yada saldırganlığın farklı hedeflere dağılması için 5 erkek olarak bakılmaları önerilir, dişi erkek oranı 3 erkek 1 dişi olmalıdır.

Öpüşen Gurami ve İnci Gurami Balıkları

İşte ilginizi çekecek iki farklı balık türü.Biri inci desenli ve göz alıcı iken diğeri sevgi gösterisinde bulunmaktan çekinmeyen bir ayrı dikkat çekiciliyle hayatını sürdürmekte.

Hayvanlar alemini keşfettikçe hayretler içerisinde kalabilirsiniz!!!

İnci gurami (Trichogaster leeri), doğal yaşam alanı Asya olan, yaklaşık 10-12 cm boyunda Osphronemidae ailesine ait bir balık türü.

Aynı yaşam ortamından barışcıl türler ile karma akvaryumlarda beslenebilir. Akvaryumun üst ve orta düzeylerinde yüzer. Yumurtayla çoğalır, erkek suyun üzerine köpükten yuva yapar ve yumurtalara burada bakar. Su üstü bitkilerinin olması üremeyi kolaylaştıracaktır. Akıntısız akvaryumlardan hoşlanırlar. Hem etçil hem de otçuldurlar.Erkeklerin üst yüzgeçleri dişiye oranla daha uzun, sivridir.Dişilerin üst yüzgeçleri yuvarlaktır.
İnci Gurami, Latince Adı: Trichogaster leeri
Sıcaklık: 24-28 °C
pH: 7
Su Sertliği: Orta ve Yumuşak

Bazı Balıkların Ortalama Ömürleri Kaç Yıldır?

Bazı Balıkların Ömürleri ortalmaya göre deüişir.

Akvaryum Balık Türleri ve Isimleri

Sevecen baliklar,rengrenk pilastik oyuncaklar misali yüzmeleri, illaki sevdiriyor ve bir merak uyandiriyor.Akvaryum baliklari tabikiç İşte bu balıkların merak edilenleri ve bilinmesi gerekenler hakkında faydalı paylaşımlar.

Üçte ikisi sularla kaplı dünyamızda yaşayan canlıların büyük çoğunluğunu oluşturan balıklar, insanoğlu için her zaman vazgeçilemeyen bir varlık olmuştur. Dünya üzerindeki suların ne denli çok olduğu düşünülürse, balık türlerinin de o kadar fazla olması yadırganacak bir durum değildir. Okyanuslarda yaşayan balıklardan derelere hatta su birikintilerine kadar binlerce balık çeşidi vardır. Akvaryumlarla ilgilenen bizler bu zengin çeşit içerisinde çok küçük sayılabilecek bir bölüm ile ilgilenmemekteyiz.

Sağlık ve Uyum

Balıklarınızın sağlığına dikkat ve özen göstermelisiniz.
Her koşulda uyumu ve sağlıklı olmaları için bilgiler edinmlei ve bilnçli davranmalısınız.

Balık sağlıklı olmalıdır. Renkleri düzgün, yüzgeçleri parçalanmamış, çok zayıf yada çok şişman olmayan balıkları tercih edin. Mümkünse balığı almadan önce yem yemesini seyredin. Sağlıklı bir balık, yemi reddetmez. Ayrıca sağlıklı balık hareketlidir. Özellikle akvaryumun taban kısmında hareketsiz duran, sağlıksız görünen balıkları almayın. Hastalıklarla ilgili kaynakları okuyun ki sağlıksız balığı diğerlerinden ayırt edebilesiniz. Bir de balığın uzuvları eksik olmamalıdır.

AKVARYUM BALIKÇILIĞI

Türkiyede ve dünyada akvaryum balıkçılığı ne kadar yaygın?
Akvaryum balıkçılığı hakkında bilgiler.

Georgia Akvaryumu’nda sergilenen tropik akvaryum tankı

Ekim bolluk ayıdır!

Balıklar çoğaldı, bolluk başladı.Bu bolluk tabiki fiyatlarıda etkiler.

Ekim ayında: Göç balıklarının yazın Karadeniz'de beslenip Marmara'ya dönüşe başladığı aydır. Bu, balığın her çeşidinin bollaşması demektir...

Geçici balıkların, yazın Karadeniz'de beslenip, Marmara'ya göçe başladıkları aydır. Bu nedenle bol miktarda tutulur. Uskumru turfanda olarak kendisini gösterir. Lüfer tam lezzetini kazanmıştır. İstavrit de yağlanmıştır. Palamut bolca çıkar. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, sinağrit, mercan, sardalye, eşkina, minakop, torik, izmarit, iztrangiloz ve aterina gibi balıkları nispeten ucuz olarak temin etmek mümkündür.

Eylül’de kılıç yenir

Eylül geldi bereket başladı. Balık tezgahları yaza göre daha kalablıklaşır hale geldi.
Yanında bol yeşillikle tavsiye edilen balıklardan biride bu ayda kılıç balığıdır.

Eylül ayında; Av yasağı kalkar ve Çingene palamudu baş roldedir. Sardalya, Kılıç lezzetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır.

Sardalye ve kılcın lezzetli olduğu Eylül ayında, palamut da irileşir. Her türlü pişirilmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır. çinekop, Kolyoz, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Mayıs deyince tekir yenir!

mayıs ayıda geldi bahar yerini sıcaklığa doğru bırakırken, bu havalarda hangi balıklar yenir diyenlere iste cevabı;

Mayıs ayında: Av yasağı gereğince ağ balıkçılığı olmadığından Pelajik balıklar yoktur. Istakoz, Karides yenir. Kalkan yavrusu ve Gelincik kendini gösterirler....

Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit Mayıs’ta zevkle yenir. Fazlaca çıktığından pazarlarda her gün bulmak mümkündür. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağını kaybetmiştir. Kefal bu ayda da lezzetlidir.

DENIZ BALIKLARI HAKKINDA GENEL BILGILER

Ilginc baliklar,deniz baliklari,ve bircok baliklar.Hepsinin kisaca bilgileri ve resimleri.Baliklari tanimak ve su alti canlilarin hayatlari ve yasamlari hakkinda bilgi edinmek.Elimizdeki degerlerin kiymetini artirdigi gibi, bir nimetin bereketini görümüs oluruz.Deniz üstü kadar altida o kadar renkli.

TİRSİ ( Alosa fallax )

Boyları 30 - 33 cm. ulaşabilen Tirsi bir Karadeniz balığıdır. İstanbul boğazı ve Marmara' da az bulunur. Kıyıya yakın yerlerde sürüler halinde yaşarlar. Üreme mevsimleri ilkbahardır. Yumurta bırakmak için acı su bölgelerine ve nehirlere giderler. Sardalya ailesinden bir balık olan Tirsi taze, tuzlama ve tütsülü olarak yenir. Ekonomik değeri yüksektir.

ÖRDEK LAPİNİ ( Labrus mixtus )

Tekir ve Barbun BALIKLARI

Tekir ve barbun baliklari hakkinda bilgi almak istiyorum diyenlere.Tekir ve barbun hakkinda aciklanabilecek kisaca bilgiler su sekilde

BARBUN ( Mullus barbatus )

Sıcak ve ılık denizlerin kumlu, çamurlu sahillerinde 300 m. ye varan derinliklerinde sürüler halinde yaşar. Ortalama 12 – 15 cm. den en çok 40 cm. büyür. Suyun ısı şartlarında derinlerden sahile mevsimsel göçler yapar. 10 yıl yaşayabilir. Nisan – Haziran arası 15 – 100 000 yumurta döker. Etinin lezzeti ve bol avlanmasıyla ekonomik değeri yüksektir.

TEKİR ( Mullus surmuletus )

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş