sardalya

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Temmuz ayı sardalye ayıdır!

Temmuz sıcakları baya yakarken beynımizi, balık yenirmi?
Balık her mevswimde yenir ama yaz aylarında dikkat edilmesi gereken, balığın taze olup olmadığıdır.

Temmuz ayında : Yine av yasağı devam etmektedir. Bu ayda yine dip balıklarından olan Tekir, Barbunya yenen balıklardır. İstavrit, Istakoz, Pavurya, Böcek bolca çıkar....

Saros Körfezi’nde tonlarca avlanan sardalyenin mevsimi başlamıştır. Sardalye, Ekim ortasına kadar lezzetini devam ettirir. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişlidir. Tekir ve barbunya yine lezzetlidir. Kefal bu ayda lezzetsizdir ve üretimi azdır.

Sardalya Balıkları

SARDALYA ( Sardine plichardus )hakkinda kisaca ve aciklamali olarak gereken bilgiler su sekilde,

Sürü halinde yazın orta, kışın derin sularda yaşayan gezici balıklardır. Eskiden deniz üstünün ateş aydınlatmasıyla avcılığından ötürü ateş balığı diyede tanınır. Boyları ortalama 15 en çok 20 - 22 cm olur. Deniz içinde yumurtadan henüz çıkmış balık yavruları ve planktonları yiyerek beslenir. Karadeniz, Marmara, Çanakkale Boğazı bölgesi ve Kuzey Ege'de bol bulunur. Etinin lezzeti ve çeşitli kullanım alanıyla ekonomik değeri çok yüksektir. Üremeleri Nisandan Eylül ayına kadar geniş bir devrede ve çok kerede olur. Yaklaşık 20 000 yumurta verir.

Ekolojik Özellikleri Hakkinda

Tropik ve ılıman denizlerde yaşarlar. Sürü hâlinde yüzeye yakın gezen göçmen
balıklardır. Hamsi balıklarını andırırlar. Mayıstan eylüle kadar değişik zamanlarda yumurta

İspanyol Usulü Sardalya

Evet simdi geldik ispanyol usulü sardalya tarifine,
Malzemesi:

750 gram sardalya
4 diş sarımsak
yarim demet maydanoz
yarim su bardağı galeta unu
50 gram tereyağ
Sıvı yağ
karabiber
kırmızı biber
tuz

Yapılışı:
Sardalyaları kafalarını kopararak ve içlerini baş parmağınızla temizleyin. Üstündeki pulları parmaklarınızla temizleyin. Kılçıklarını çıkarıp fileto haline getirip kapatın.
Maydanozları ince kıyınız ve sarmısakları çok küçük parçalar halinde kesiniz.Tuz, karabiber, kırmızı biber, maydanoz ve sarmısağı iyice karıştırın. Balıkları bu karışıma bulayın.
Fırın tepsisini sıvı yağ ile yağlayıp balıkları dizin. Artan karışımı balıkların üzerine serpin. Tereyağını fındık büyüklüğünde parçalara bölüp balıkların üzerine serpiştirin. Fırını 180oC’a ısıtıp tepsiyi yerleştiriniz. Balıkları yaklaşık 25 dakika pişirin.Afiyet olsun..
Sıcak servis yapınız.
Bu yemeğe uygun diğer balıklar ise: Hamsidir

Sardalya Izgara

Saralyanin igarasina ne dersiniz?
Malzemesi:

1 kg sardalya
10-25 adet taze (yoksa salamura) asma yaprağı.
tuz

Yapılışı:
Sardalyaları kafalarını kopararak ve içlerini baş parmağınızla temizleyini. Üstündeki pulları parmaklarınızla temizleyin.
Kapaklı tel ızgarayı açıp alt kapağına asma yapraklarını bir sıra olarak dizin. Asma yapraklarının üzerine saldalyaları bir sıra halinde diziniz. Sardalyaları tuzladıktan sonra asma yapraklarının kalanlarını balıkların üzerine dizip tel ızgaranın kapağını kapatınız. Kor haline gelmiş mangal kömürü üzerinde önce bir tarafını, sonra diğer tarafını çevirerek kızartın. Afiyet olsun.
Sıcak servis yapınız.
Not:
Eğer mangal ateşini kullanmaktan mahrumsanız aynı işlemi elektrikli ızgara veya kapağı açık fırında da yapabilirsiniz.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş