balık takvimi

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Amatör Balıkçılara Faydalı Olacak:Denizlere göre balık avlama takvimi

Balık avcılığına yeni başlayan arkadaşlara faydalı olacak pratik bir balık av takvimi; Bu balık av takvimi bize hangi denizde, hangi cins balık çıkacağını göstermekte olup işinizi daha kolaylaştıracatır.

Şu aşağıdaki kısalatma örneklerini tablo üzerinde takip etmeniz kolaylık sağlayacaktır.

B : BOĞAZ
K : KARADENİZ
E : EGE
A : AKDENİZ
M : MARMARA

Balık av takviminde yeşil gülen yüz en iyi ve lezzetli zamanı, siyah yüz yenilebileceği zamanı, kırmızı asık yüz ise yenilemeyeceği zamanı ifade etmektedir

Şimdiden RASTGELE :)

Eylül’de kılıç yenir

Eylül geldi bereket başladı. Balık tezgahları yaza göre daha kalablıklaşır hale geldi.
Yanında bol yeşillikle tavsiye edilen balıklardan biride bu ayda kılıç balığıdır.

Eylül ayında; Av yasağı kalkar ve Çingene palamudu baş roldedir. Sardalya, Kılıç lezzetini devam ettirir. Palamut irileşmiş olup çeşitli yemeği yapılır.

Sardalye ve kılcın lezzetli olduğu Eylül ayında, palamut da irileşir. Her türlü pişirilmeye elverişlidir. Lüfer bu dönem pahalıdır. çinekop, Kolyoz, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Mayıs deyince tekir yenir!

mayıs ayıda geldi bahar yerini sıcaklığa doğru bırakırken, bu havalarda hangi balıklar yenir diyenlere iste cevabı;

Mayıs ayında: Av yasağı gereğince ağ balıkçılığı olmadığından Pelajik balıklar yoktur. Istakoz, Karides yenir. Kalkan yavrusu ve Gelincik kendini gösterirler....

Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit Mayıs’ta zevkle yenir. Fazlaca çıktığından pazarlarda her gün bulmak mümkündür. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağını kaybetmiştir. Kefal bu ayda da lezzetlidir.

Mart,Levrekçilerin Ayıdır!

Levrekçilerin ayı; olan Mart ayında levrek bol olur.Tadına doyulmaz.

Mart ayında: Kalkan, Levrek, Çinekop, Lüfer ,Torik, Zargana,İstavrit, Kefalin her cinsi yenir. Uskumru ise çiroz olmaya başlar....

Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli zamanı Mart ayıdır. Mart’ta uskumru, çiroz olmaya yüz tutar. Bu dönemde uskumrunun tavası ve pilakisi yapılabilir. Gümüş balığı fazlaca çıkmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybettiğinden sadece tava ve pilaki yapılmaya elverişlidir. Kofananın ızgarası bu ayda iyi olur. Minakop ve tekir her zaman olduğu gibi lezzetlidir.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş