avlama boyu

warning: Creating default object from empty value in /home/balik/domains/balikvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Lüferi Avlama Boyu Kaç cm olmalıdır?

Balıkları kafamıza göre avlayamyız.Peki lüferin avlanma boyutu ne kadar olmalıdır?

Lüfer avlama boyu 2002 yılında 19cm den 14 cm e indirilmişti. Daha önceki avlama boyu olan 19 cm den önce eşeysel olgunluğa erişmeyen ve yumurta bırakmayan bu balığın 14 cm boyundaken avlanmasına izin verilmesi Türkiye sularında Lüfer neslini son dokuz yılda tükenme noktasına getirdi. Lüfer fiyatları cep yakar miktarlara uzanırken balıkçılar Çinekop’u Lüfer, ve 14 cm den küçük olduğu için avlamaları yasak olduğu halde yakaladıkları defne yapraklarını çinekop diyerek satmaya başladılar.

Başta Greenpeace olmak üzere, TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı), TURMEPA gibi konuya duyarlı sivil toplum kuruluşlarının kampanyalarının ve bu kampanyalar etkisiyle bilinçlenen halkın etkisiyle 2011 yılı Haziran ayında Su Ürünleri İstişare Kurulu Lüfer avlama boyunu yeniden balığın üremesine fırsat tanıyan 19 cm ye yükseltti, ve balığa yaşama şansı tanıdı.

Son yorumlar

Balık Ve Hayat

Sadece balıkla beslenip hiçbir gıda eksikliği olmadan yaşam sürdürmek mümkün olduğunu?

Bu şekilde tektip beslenme ile eksiksiz beslenilecek başka bir gıdanın olmadığını BILIYORMUYDUNUZ?

Rabbıme Şükürler Olsun!!!

İçeriği paylaş